Sprint Qualification Results

Last edited: 31st Jul  

Men – Heat 1    
Pos Name Country Time
1st Yannick Michiels Belgium (BEL) 11:48
2nd Andreas Kyburz Switzerland (SUI) 12:05
3rd Jonas Vytautas Gvildys Lithuania (LTU) 12:11
4th= Jonas Leandersson Sweden (SWE) 12:13
4th= Tue Lassen Denmark (DEN) 12:13
6th Andreu Blanes Spain (ESP) 12:14
7th= Scott Fraser Great Britain (GBR) 12:20
7th= Lucas Basset France (FRA) 12:20
9th Andreas Hougaard Boesen Denmark (DEN) 12:28
10th Nicolas Simonin Ireland (IRL) 12:31
11th Milos Nykodym Czech Republic (CZE) 12:32
12th Robert Merl Austria (AUT) 12:34
13th= Andris Jubelis Latvia (LAT) 12:39
13th= Riccardo Scalet Italy (ITA) 12:39
15th Hakon Jarvis Westergard Norway (NOR) 12:41
16th Olli Pekka Koistinen Finland (FIN) 12:44
17th Ivan Sirakov Bulgaria (BUL) 12:46
18th Tiago Gingao Leal Portugal (POR) 12:48
19th Gene Beveridge New Zealand (NZL) 12:57
20th= Bryan Keely Australia (AUS) 13:03
20th= Michal Olejnik Poland (POL) 13:03
22nd Artem Popov Russian Federation (RUS) 13:23
23rd Kristo Heinmann Estonia (EST) 13:24
24th Aleksei Alekseyonok Belarus (BLR) 13:42
25th Damian Konotopetz Canada (CAN) 13:43
26th Tomas Musinsky Slovakia (SVK) 13:45
27th Gerald Yip Hong Kong (HKG) 14:02
28th Hirokazu Osaki Japan (JPN) 14:22
29th Gregory Ahlswede United States (USA) 14:32
30th Andrej Borstnik Slovenia (SLO) 14:50
31st Garry Morrison South Africa (RSA) 16:15
32nd Wangcheng Liu China (CHN) 19:20
33rd Gil Seob Byeon Korea, Republic of (KOR) 20:58
34th Javier Hernando Perez Oramas Colombia (COL) 21:43
35th Darkwin Cabrera Ecuador (ECU) 55:11
  Aron Bako Hungary (HUN) dsq
  Haytham Ahmed Egypt (EGY) dsq
       
Men – Heat 2    
Pos Name Country Time
1st Kristian Jones Great Britain (GBR) 11:44
2nd Oystein Kvaal Osterbo Norway (NOR) 11:53
3rd Martin Hubmann Switzerland (SUI) 11:57
4th Soren Bobach Denmark (DEN) 11:59
5th Martin Regborn Sweden (SWE) 12:01
6th Severi Kymalainen Finland (FIN) 12:09
7th= Andrey Khramov Russian Federation (RUS) 12:14
7th= Piotr Parfianowicz Poland (POL) 12:14
9th Vojtech Kral Czech Republic (CZE) 12:15
10th Frederic Tranchand France (FRA) 12:18
11th Davis Dislers Latvia (LAT) 12:22
12th Ivaylo Kamenarov Bulgaria (BUL) 12:32
13th= Giacomo Zagonel Italy (ITA) 12:36
13th= Kenny Kivikas Estonia (EST) 12:36
15th Helmut Gremmel Austria (AUT) 12:38
16th Tiago Romao Portugal (POR) 12:39
17th= Antonio Martinez Perez Spain (ESP) 12:43
17th= Mate Baumholczer Hungary (HUN) 12:43
19th Shamus Morrison New Zealand (NZL) 12:46
20th Andrey Salin Belarus (BLR) 12:47
21st Bojan Blumenstein Germany (GER) 12:53
22nd Ian Lawford Australia (AUS) 12:55
23rd Jeremy Genar Belgium (BEL) 12:57
24th Will Critchley Canada (CAN) 12:58
25th Algirdas Bartkevicius Lithuania (LTU) 13:03
26th Eoin McCullough Ireland (IRL) 13:19
27th Simion Suciu Romania (ROU) 13:34
28th Matjaz Stanfel Croatia (CRO) 13:37
29th Tomoaki Naganawa Japan (JPN) 13:50
30th Ethan Childs United States (USA) 13:58
31st Guy Sabo Israel (ISR) 14:05
32nd Kin Wai Lee Hong Kong (HKG) 14:09
33rd Niannan Xiong China (CHN) 15:09
34th Wei Lun Lai Chinese Taipei (TPE) 15:54
35th Eugene Botha South Africa (RSA) 16:01
36th Olaf Woertel Netherlands (NED) 18:28
37th Jong Kun Jung Korea, Republic of (KOR) 35:25
  Tamer Mehanna Egypt (EGY) dsq
       
Men – Heat 3    
Pos Name Country Time
1st= Jerker Lysell Sweden (SWE) 12:28
1st= Marten B Bostrom Finland (FIN) 12:28
3rd Jan Petrzela Czech Republic (CZE) 12:32
4th Daniel Hubmann Switzerland (SUI) 12:43
5th Murray Strain Great Britain (GBR) 12:54
6th Vincent Coupat France (FRA) 12:56
7th Tim Robertson New Zealand (NZL) 13:01
8th Gleb Tikhonov Russian Federation (RUS) 13:05
9th Kiril Nikolov Bulgaria (BUL) 13:06
10th= Gabor Jozsa Hungary (HUN) 13:07
10th= Gaute Hallan Steiwer Norway (NOR) 13:07
12th Vilius Aleliunas Lithuania (LTU) 13:13
13th Jakob Edsen Ekhard Denmark (DEN) 13:15
14th Arturs Paulins Latvia (LAT) 13:16
15th Tomas Hendrickx Belgium (BEL) 13:17
16th Sander Vaher Estonia (EST) 13:18
17th Christian Wartbichler Austria (AUT) 13:23
18th Bartosz Pawlak Poland (POL) 13:24
19th Brodie Nankervis Australia (AUS) 13:28
20th Marco Seppi Italy (ITA) 13:32
21st= Eduardo Gil Marcos Spain (ESP) 13:48
21st= Bradley Lund South Africa (RSA) 13:48
23rd Darren Burke Ireland (IRL) 13:52
24th Joao Mega Figueiredo Portugal (POR) 13:55
25th Vasili Straltsou Belarus (BLR) 14:03
26th Stefan Ringer Slovakia (SVK) 14:07
27th Roman Ciobanu Moldova, Republic of (MDA) 14:54
28th Yuta Tanikawa Japan (JPN) 15:08
29th Matija Razum Croatia (CRO) 15:15
30th Ken Walker Jr United States (USA) 15:29
31st Robbie Anderson Canada (CAN) 15:37
32nd Wing Chung Tam Hong Kong (HKG) 17:34
33rd Zhenzhen Zhang China (CHN) 18:03
34th Namkwon Kim Korea, Republic of (KOR) 21:27
35th Carlos Salazar Ecuador (ECU) 21:36
36th Cheng Hsun Liu Chinese Taipei (TPE) 22:33
  Christos Aliferis Cyprus (CYP) dnf
Women – Heat 1    
Pos Name Country Time
1st Maja Alm Denmark (DEN) 12:44
2nd Judith Wyder Switzerland (SUI) 12:58
3rd Sara Luescher Switzerland (SUI) 13:03
4th Elise Egseth Norway (NOR) 13:17
5th Hanny Allston Australia (AUS) 13:21
6th Alison Crocker United States (USA) 13:40
7th Ursula Kadan Austria (AUT) 13:48
8th Anastasia Rudnaya Russian Federation (RUS) 13:52
9th= Shuangyan Hao China (CHN) 13:53
9th= Karolin Ohlsson Sweden (SWE) 13:53
11th Isia Basset France (FRA) 14:18
12th Ewa Gwozdz Poland (POL) 14:20
13th Ruth Holmes Great Britain (GBR) 14:27
14th Adela Indrakova Czech Republic (CZE) 14:28
15th Imogene Scott New Zealand (NZL) 14:29
16th Venla Niemi Finland (FIN) 14:30
17th Ausrine Kutkaite Lithuania (LTU) 14:37
18th Marina Garcia Castro Spain (ESP) 14:38
19th Virag Weiler Hungary (HUN) 14:41
20th Kristine Kokina Bertuka Latvia (LAT) 14:49
21st= Olena Pitirimova Ukraine (UKR) 14:56
21st= Susen Loesch Germany (GER) 14:56
23rd Niamh OBoyle Ireland (IRL) 15:00
24th Liliana Gotseva Bulgaria (BUL) 15:10
25th Viola Zagonel Italy (ITA) 15:12
26th Emma Waddington Canada (CAN) 15:45
27th Galina Ribediuc Moldova, Republic of (MDA) 16:05
28th Wing Hay Yu Hong Kong (HKG) 16:14
29th Patricia Casalinho Portugal (POR) 17:18
30th Keren Ziv Israel (ISR) 17:52
31st Mana Nakamura Japan (JPN) 18:15
32nd Ting Hsuan Wang Chinese Taipei (TPE) 18:36
       
Women – Heat 2    
Pos Name Country Time
1st Tove Alexandersson Sweden (SWE) 13:31
2nd Cecilie Friberg Klysner Denmark (DEN) 13:54
3rd Galina Vinogradova Russian Federation (RUS) 13:55
4th Laura Robertson New Zealand (NZL) 13:56
5th Nadiya Volynska Ukraine (UKR) 14:14
6th Julia Gross Switzerland (SUI) 14:15
7th Denisa Kosova Czech Republic (CZE) 14:18
8th Gabija Razaityte Lithuania (LTU) 14:21
9th Iwona Wicha Poland (POL) 14:32
10th Lia Patscheider Italy (ITA) 14:33
11th Jenny Patana Finland (FIN) 14:42
12th Lea Vercellotti France (FRA) 14:50
13th Alice Leake Great Britain (GBR) 14:54
14th Anna Nilsson Simkovics Austria (AUT) 15:03
15th Mariana Moreira Portugal (POR) 15:15
16th Inga Dambe Latvia (LAT) 15:17
17th Sigrid Ruul Estonia (EST) 15:23
18th Ona Rafols Perramon Spain (ESP) 15:24
19th= Anne Kunzendorf Germany (GER) 15:31
19th= Antoaneta Dyaksova Bulgaria (BUL) 15:31
21st Ida Marie Naess Bjoergul Norway (NOR) 15:39
22nd Krystal Neumann Australia (AUS) 15:40
23rd Ildiko Szerencsi Hungary (HUN) 16:00
24th Veronica Minoiu Romania (ROU) 16:08
25th Yihang Li China (CHN) 16:21
26th Liesbeth Van de Velde Belgium (BEL) 16:27
27th Mikiko Minagawa Japan (JPN) 16:40
28th Roisin Long Ireland (IRL) 16:41
29th Kseniya Popova United States (USA) 16:52
30th Tori Owen Canada (CAN) 17:05
31st Jessica Lund South Africa (RSA) 17:20
32nd= Metka Udovic Slovenia (SLO) 18:29
32nd= Tsz Ying Yu Hong Kong (HKG) 18:29
34th Yoonsun Cha Korea, Republic of (KOR) 22:47
       
Women – Heat 3    
Pos Name Country Time
1st Minna Kauppi Finland (FIN) 13:45
2nd Silje Ekroll Jahren Norway (NOR) 13:47
3rd Charlotte Ward Great Britain (GBR) 13:49
4th Lizzie Ingham New Zealand (NZL) 13:59
5th Svetlana Mironova Russian Federation (RUS) 14:04
6th Rahel Friederich Switzerland (SUI) 14:11
7th Jana Knapova Czech Republic (CZE) 14:24
8th Evely Kaasiku Estonia (EST) 14:37
9th Fanni Gyurko Hungary (HUN) 14:47
10th Antoniya Grigorova Bulgaria (BUL) 14:49
11th Olha Panchenko Ukraine (UKR) 14:50
12th Lauriane Beauvisage France (FRA) 14:58
13th Anna Serrallonga Arques Spain (ESP) 15:01
14th Laura Ramstein Austria (AUT) 15:07
15th Rachel Effeney Australia (AUS) 15:13
16th Michela Guizzardi Italy (ITA) 15:15
17th Jolanta Kolosinska Poland (POL) 15:16
18th Kristina Rybakovaite Lithuania (LTU) 15:37
19th Sabine Rothaug Germany (GER) 15:43
20th Lena Eliasson Sweden (SWE) 15:45
21st Alexandra Jospe United States (USA) 15:47
22nd Liga Valdmane Latvia (LAT) 15:51
23rd Andra Cecilia Anghel Romania (ROU) 16:18
24th Carolina Delgado Portugal (POR) 16:59
25th Michele Botha South Africa (RSA) 17:00
26th Caoimhe O Boyle Ireland (IRL) 17:05
27th Mojca Flerin Slovenia (SLO) 17:30
28th Charmaine Kai Wing Fung Hong Kong (HKG) 18:37
29th Lieke van Opstal Netherlands (NED) 20:42
30th Lin Ya Min Chinese Taipei (TPE) 27:13
  Charis Polykarpou Cyprus (CYP) dnf
  Juang Li China (CHN) dsq